"Сестра Поезії, дочка людської Правди"

/до 85-річчя від дня народження Ліни Василівни Костенко/ 

Бібліографічний рекомендаційний список для учнів старших класів та організаторів дитячого читання

У 2015 році свій ювілей відзначає найвизначніша сучасна українська поетеса Ліна Василівна Костенко. ЇЇ твори досліджують науковці, вивчають учні та студенти. Не всі мають таку щасливу долю – визнання за життя, особливо в українському літературному процесі, та саме  творчості цієї поетеси притаманна «багатовекторність, багатогранність і цілісність водночас, глибина і висока енергетика слова. Це поезія життєтворчого інтелекту, глибокої смислової прозорості, синтезу мистецтв, і просто поезія життя»    (М. Савка). 

 

Бібліографічний рекомендаційний список містить наступні матеріали:

    короткий життєпис Ліни Костенко;
    бібліографію друкованих видань поетеси, які є у фонді бібліотеки;
    перелік відеопоезій на її вірші (з відеохостингу YouTube).

            

За одним із визначень, відеопоезія - це вид мистецтва, який органічно поєднує художній візуальний ряд та поетичний текст, який представлений графічно або продекламований. Нині ще тривають обговорення щодо тривалості та змісту творів цього жанру, та з кожним роком він набуває все більшої популярності.

 

Поетична творчість Ліни Костенко надихнула велику кількість різних за віком та професією людей на створення відеопоезій. Серед авторів – як відомі артисти, так і просто шанувальники творчості. Ці відео можна переглянути на YouTube, скориставшись інтернет-посиланнями з нашого списку.

***

Ліна Василівна Костенко народилася 19 березня 1930 року в містечку Ржищеві, що розташоване за 80 кілометрів від Києва в сім’ї вчителів. Батько був дуже цікавою особистістю: працюючи учителем у школі, викладав мало не всі предмети, знав 12 мов. Він розповідав маленькій Ліні про минувшину рідного краю.

Коли їй виповнилося шість років, сім’я переїхала до Києва. У другій половині тридцятих, жорстоку добу сталінських репресій, батько Ліни став «ворогом народу» і був засуджений до 10 років таборів. 

Дівчинці було одинадцять років, коли почалася війна. Довелося скуштувати гіркої біженської долі, просити прихистку в чужих домівках, пізнавати українських людей у найтяжчих життєвих ситуаціях.

Після війни у Києві Ліна закінчила середню школу, вчилася деякий час у Київському педагогічному інституті. Почавши у чотирнадцять років писати вірші, відвідуючи літературну студію, вона ступила на шлях серйозної літератури.

 

1952 року Ліна Костенко стала студенткою Літературного інституту ім. Горького у Москві. Тут були всі умови для становлення молодого таланту: це був один з найпрестижніших і найвільнодумніших навчальних закладів. Ліна закінчила інститут з відзнакою. Серед своїх однокурсників вона була неперевершеним авторитетом. Її дипломною роботою  стала чесна і глибоко громадянська поетична збірка «Проміння землі», яка наступного року була видана окремою книжкою у видавництві «Молодь», а 1958-го вийшла нова збірка «Вітрила».

 

Третя збірка «Мандрівки серця» (1961) не лише закріпила успіх поетеси, а й засвідчила справжню творчу зрілість, поставила її ім'я поміж визначних майстрів української поезії.

Перші збірки поетеси стали своєрідним заспівом до творчості покоління неоромантиків і неореалістів 60-х років. За словами Ліни Костенко, «… в 60-х роках ми були такі молоді, так вірили у правду, вперше сказану нам тоді, з такою чистою душею пішли в боротьбу за неможливість повторення сталінських жахіть!..» У шістдесяті Ліна Костенко зайняла чітку позицію опору тоталітарному режимові і потрапила в зону замовчування на довгих шістнадцять років. Мужність поетеси вражає – у добу жорсткого ідеологічного насилля над мистецтвом і митцями її слово звучало як бунт проти покори й компромісності.

 

І тільки в 1977 вийшла у світ книга віршів «Над берегами вічної ріки», сповнена уважності і любові до людини, осмислення життєвого досвіду. Далі - 1979 року – з’явився історичний роман «Маруся Чурай», книга поезій «Неповторність» (1980).

 

1987 року вийшли дві книги Л. Костенко – «Сад нетанучих скульптур» та збірка віршів для дітей «Бузиновий цар». Цього ж року за роман у віршах «Маруся Чурай» і збірку поезій «Неповторність» поетеса отримала Державну премію України ім. Т.Г. Шевченка.

 

Після періоду напруженої роботи поетеса зробила щедрий подарунок читачам – «Вибране» (1989), куди увійшла збірка «Інкрустації», сімдесят тисяч примірників якого було розкуплено миттєво.

 

1999 року Ліна Костенко видала історичний роман у віршах «Берестечко».

Навесні 2000-го року поетеса стала першим лауреатом Міжнародної літературно-мистецької премії ім. О. Теліги «за справжнє лицарство у житті, подвижницьку діяльність в ім’я України, створення високохудожніх творів». Нагороджена Орденом князя Ярослава Мудрого.

 

2010 року виходить збірка «Гіацинтове сонце» та перший прозовий роман «Записки українського самашедшого»,  який став одним з лідерів продажу серед українських книжок у 2011 році.


2011-го Ліна Костенко вирушила у всеукраїнський тур-презентацію свого роману, вийшли поетичні збірки «Річка Геракліта» та «Мадонна перехресть».

2012-го поетеса отримала літературну відзнаку «Золоті письменники України» для письменників-романістів, чиї романи вийшли сукупним накладом понад 100 000 примірників.


Професор Микола Ільницький окреслив життя і творчість поетеси містким визначенням – «вірність поезії як долі». Доля прозирає крізь вірші, поезія є долею, тут важко щось одне виокремити. Вкрай малослівна щодо себе самої, Ліна Костенко залишає нам право побачити у віршах відблиск свого життя, тяжкої письменницької праці, високих почуттів.

За матеріалами: Савка М. «Я вибрала долю собі сама» : життєвими шляхами

Ліни Костенко / М. Савка // УСЕ для школи : українська література :

11 клас : випуск 6. – 2001. – С. 5-13.



Видання творів Ліни Костенко

Костенко Л. Вибране / Л. Костенко. – К.: Дніпро, 1989. – 558 с.

Книга віршів та поем містить твори, опубліковані впродовж кількох десятиліть, поезії з книг «Зоряний інтеграл» (1963) та «Княжа гора» (1972), які свого часу не побачили світу, а також нові вірші, що склали розділ «Інкрустації».віршів та поем містить твори, опубліковані впродовж кількох десятиліть, поезії з книг «Зоряний інтеграл» (1963) та «Княжа гора» (1972), які свого часу не побачили світу, а також нові вірші, що склали розділ «Інкрустації».

Костенко Л. Берестечко : історичний роман / Л. Костенко; авт. післямов І. Дзюба, В. Панченко; іл. С. Якутовича. – К.: Либідь. – 232 с.: ілюстр. – Бібліогр.: с. 218-223.

Книга про одну з найбільших трагедій української історії — битву під Берестечком. Написана ще в 1966-67 роках, вона згодом не раз дописувалась. З часом тема цього роману переросла у філософію поразки взагалі, в розуміння, що "поразка — це наука, ніяка перемога так не вчить" , а відтак і в необхідність перемоги над поразкою.

Костенко Л. Записки українського самашедшого / Л. Костенко. – 15-те вид. – К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2014. – 416 с. – (Перлини сучасної літератури).

Роман вперше вийшов у світ у видавництві Івана Малковича в грудні 2010 року і практично зразу ж став українським бестселером. У ньому описується період президентства Леоніда Кучми та Помаранчева революція. Головний герой роману, 35-річний програміст за освітою, який проте займається обслуговуванням комп'ютерів, а не програмуванням.

За жанровою стилістикою «Записки українського самашедшого» — насичений мікс художньої літератури, внутрішніх щоденників, сучасного літописання і публіцистики.

Костенко Л. Мадонна перехресть / Л. Костенко. - К.: Либідь, 2012. - 12 с.: фотогр.

 

До цієї книжки Ліни Костенко увійшли нові, а також раніше не друковані поезії різних років.Це книжка дуже особиста: вона присвячена коханій доньці – Оксані. З великою довірою до свого читача автор відкриває родинний альбом – ніби запрошує на вогник земного дому всіх подорожніх на шляхах і перехрестях буття.

Костенко Л. Маруся Чурай : історичний роман у віршах : для старшого шкільного віку / Л. Костенко; худож. Н. Лопухова. – К.: Веселка, 1990. – 154 с.

З роману Ліни Костенко постає велике кохання і жорстока зрада, трагічна смерть милого і суд громади, драматичне, з філософським осмисленням життя легендарної Марусі Чурай. З її піснями рушали в походи козацькі полки гетьмана Богдана Хмельницького, їх співав і співає український народ.

Костенко Л. Річка Геракліта / Л. Костенко; упоряд. та передмова Оксани Пахльовської; художник Сергій Якутович. - К.: Либідь, 2011. - 288 с.: ілюстр.

Літературно-філософські роздуми поетеси виливаються у багатоголосну симфонічну поему, де тріумфує неприборкана стихія людських почуттів. За словами доньки поетеси Оксани, це „книжка-музика, книжка-живопис”, у ній немає віршів трагічного і пророчого звучання.

Костенко Л. Триста поезій: вибране / Л. Костенко; упоряд. О. Пахльовська, І. Малкович. - К.: А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2013. - 416 с.: портр. – (Українська Поетична Антологія). 

До книги увійшли найвідоміші вірші Ліни Костенко з різних періодів творчості – від ранньої поезії до сьогодні, а також уривки з романів та поем. Це найповніше видання вибраних творів  поетеси за часів Незалежності.Окрім змісту, видання містить алфавітний покажчик творів. 

 

 

Відеопоезії на слова Ліни Костенко

«Біль єдиної зброї»

Ліна Костенко [Електронний ресурс]. – Електронні відеодані (1 файл : 2:20 хв.). – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=72448a232As. – Назва з екрана. – Дата звернення: 20.01.2015. – Канал користувача Євген Гайда на YouTube.

 

«…Буває, часом сліпну від краси…» («Маруся Чурай»)

Ліна Костенко, Буває, часом сліпну від краси [Електронний ресурс] / текст читає І. Стожар. – Електронні відеодані (1 файл : 1:16 хв.). – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=9HiTaS3CMw0. – Назва з екрана. – Дата звернення: 19.01.2015. – Канал користувача Ігор Стожар на YouTube.

 

«Двори стоять у хуртовині айстр»

Двори стоять у хуртовині айстр - Ліна Костенко [Електронний ресурс] / текст читає Т.М. Литвинюк. – Електронні відеодані (1 файл : 0:37 хв.). – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=DvsF_Oj83yE. – Назва з екрана. – Дата звернення: 19.01.2015. - Канал користувача Virsho Teka на YouTube.

 

«Дзвенять у відрах крижані кружальця»

Священне поетичне слово. Ліна Костенко [Електронний ресурс] / текст читає А. Пришляк. – Електронні відеодані (1 файл : 1:29 хв.). – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=cTJz4gFg95o. – Назва з екрана. – Дата звернення: 19.01.2015. – Канал користувача NadvirnaTV на YouTube.

 

Добірка поезій

До Всесвітнього дня поезії: Ліна Костенко [Електронний ресурс] / Ужгородський національний університет. – Електронні відеодані (1 файл : 4:17 хв.). – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=6VFdfEt0Px8. – Назва з екрана. – Дата звернення: 19.01.2015. – Канал користувача Ужгородський університет на YouTube.

 

«Доля»

Доля (Ліна Костенко) - краща якість [Електронний ресурс] / муз. Д. Олійникова; текст читає П. Сергєєва; худож П. Сергєєва; анімація Ю. Жука. – Електронні відеодані (1 файл : 3:26 хв.). – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=ecgrILpwtSg&src_vid=5huKeumWtVc&feature=iv&annotation_id=annotation_468111. – Назва з екрана. – Дата звернення: 19.01.2015. – Канал користувача coolbabka на YouTube.

 

«Є вірші - квіти»

Ліна Костенко - Є вірші - квіти... [Електронний ресурс] / текст читає В. Буколик. – Електронні відеодані (1 файл : 1:15 хв.). – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=Fzr-fyMgRNE. – Назва з екрана. – Дата звернення: 19.01.2015. – Канал користувача Basil Bucolic на YouTube. 

 

«Життя іде і все без коректур»

Ліна Костенко [Електронний ресурс] / текст читає        [О. Лучко]. – Електронні відеодані (1 файл : 1:12 хв.). – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=9liNosokVzY. – Назва з екрана. – Дата звернення: 20.01.2015. – Канал користувача Марина Лучко на YouTube.

 

«Ісус Христос розп’ятий був не раз»

Вірш Ліни Костенко у виконанні Остапа Ступки [Електронний ресурс] / текст читає О. Ступка. – Електронні відеодані (1 файл : 0:57 хв.). – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=MOjn9A8B7sg. – Назва з екрана. – Дата звернення: 19.01.2015. – Канал користувача Телеканал ТВі | TVi на YouTube.

 

«Климена» 

Ліна Костенко. Климена [Електронний ресурс] / текст читає С. Осока. – Електронні відеодані (1 файл : 0:57 хв.). – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=I7jzodv2gRg. – Назва з екрана. – Дата звернення: 20.01.2015. – Канал користувача Serge Osoka на YouTube.

 

«Коти, зайці, ведмедики, лисиці..»

Читаймо разом Ліна Костенко Мадонна перехресть [Електронний ресурс]. – Електронні відеодані (1 файл : 0:55 хв.). – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=7vo1h10NVXU. – Назва з екрана. – Дата звернення: 19.01.2015. – Канал користувача Бібліотека ім О.Гончара  на YouTube.

 

«Красива осінь вишиває клени…», «Самі на себе дивляться ліси…»

Вірші про осінь Ліни Костенко.wmv [Електронний ресурс] / текст читає Л. Луцкер. – Електронні відеодані (1 файл : 1:21 хв.). – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=xnctseUDwPY. – Назва з екрана. – Дата звернення: 19.01.2015. – Канал користувача levaify на YouTube.

 

«Крила»

Богдан Ступка, вірш Ліни Костенко "Крила" [Електронний ресурс] / текст читає Б. Ступка. – Електронні відеодані   (1 файл : 1:54 хв.). – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=kkHMxXsnE5k. – Назва з екрана. – Дата звернення: 16.01.2015. - Канал користувача Rom4yk на YouTube.

 

«Маруся Чурай» (уривок з роману)

Ліна Костенко. "Маруся Чурай" (фрагмент роману читає Лариса Кадирова) (2010) [Електронний ресурс]. – Електронні відеодані (1 файл : 13:24 хв.). – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=Qsf0MJ7HS6g. – Назва з екрана. – Дата звернення: 20.01.2015. – Канал користувача milf3UA-3 на YouTube.

 

«Машини, шини, стрес, експрес…»

Мадонна Перехресть. Лiна Костенко [Електронний ресурс]. – Електронні відеодані (1 файл : 1:30 хв.). – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=2dgOWhCZYgc. – Назва з екрана. – Дата звернення: 19.01.2015. – Канал користувача Alina Bida на YouTube.

 

«Напитись голосу твого»

"Напитись голосу твого..." [Електронний ресурс] / текст читає О. Сумська. – Електронні відеодані (1 файл : 0:58 хв.). – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=kqCmoJeaiCY. – Назва з екрана. – Дата звернення: 16.01.2014. – Канал користувача Телеканал ТВі | TVi на YouTube.

 

"Нехай підождуть невідкладні справи..."

Ліна Костенко - Нехай підождуть невідкладні справи [Електронний ресурс] . – Електронні відеодані (1 файл : 1:05 хв.). – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=5247fuqAiPM. – Назва з екрана. – Дата звернення: 19.01.2015. – Канал користувача NewAcropolisUA на YouTube.

 

«Послухаю цей дощ»

Володимир Бєглов "Послухаю цей дощ" (Ліна Костенко) [Електронний ресурс] / текст читає В. Бєглов. – Електронні відеодані (1 файл : 0:44 хв.). – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=Hq2Gqi9lx8I. – Назва з екрана. – Дата звернення: 20.01.2015. – Канал користувача Варіанти Львів на YouTube.

 

«Світлий сонет» 

Вірш Ліни Костенко у виконанні співачки Ніни Матвієнко [Електронний ресурс] / текст читає Н. Матвієнко. – Електронні відеодані (1 файл : 1:03 хв.). – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=oRstkynJHb8. – Назва з екрана. – Дата звернення: 16.01.2014. – Канал користувача Телеканал ТВі | TVi на YouTube.

 

«Старенька жінко, Магдо чи Луїзо!»

Володимир Бєглов "Старенька жінко" (Ліна Костенко) / текст читає В. Бєглов. - Електронні відеодані (1 файл : 0:39 хв.). – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=8S9fCqOH44A. – Назва з екрана. – Дата звернення: 20.01.2015. – Канал користувача Варіанти Львів на YouTube.

 

«Страшні слова, коли вони мовчать»

"Страшні слова, коли вони мовчать" - Ліна Костенко [Електронний ресурс] / текст читає О. Діденко. – Електронні відеодані (1 файл : 1:18 хв.). – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=xPnotfFpzYQ. – Назва з екрана. – Дата звернення: 16.01.2014. – Канал користувача TheMr:Didenko на YouTube.

 

«Умирають майстри…»

Ігор Павлюк "Умирають майстри" (Ліна Костенко) [Електронний ресурс] / текст читає І. Павлюк. – Електронні відеодані (1 файл : 0:50 хв.). – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=DhxT4pN2_Qk. – Назва з екрана. – Дата звернення: 20.01.2015. – Канал користувача Варіанти Львів на YouTube. 

 

«Цей ліс живий. У нього добрі очі»

Запоріжжя. Запорізький Класичний ліцей. Некрасова Євгенія. Ліна Костенко. "Ліс"[Електронний ресурс] / фото Є. Некрасової. – Електронні відеодані (1 файл : 4:24 хв.). – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=7peAq1C5wqM. – Назва з екрана. – Дата звернення: 20.01.2015. – Канал користувача Галина Корицька на YouTube.

 

«Шукайте цензора в собі»

Вірш Ліни Костенко у виконанні Володимира [Горянського] [Електронний ресурс] / текст читає          В. Горянський. – Електронні відеодані (1 файл : 0:35 хв.). – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=xNkOsOXXqc8. – Назва з екрана. – Дата звернення: 19.01.2015. – Канал користувача Телеканал ТВі | TVi на YouTube.

 

«Що в нас було?»

"Що в нас було?" Ліна Костенко [Електронний ресурс] / текст читає М. Корнійчук. – Електронні відеодані (1 файл : 1:08 хв.). – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=1P6Zy0bgS0Q. – Назва з екрана. – Дата звернення: 20.01.2015. – Канал користувача Ігор Стожар на YouTube.

 

«Я дуже тяжко вами відболіла»

Стихи о любви. Л.Костенко: "Я дуже тяжко Вами відболіла..." [Електронний ресурс] / текст читає Ю. Демидюк. – Електронні відеодані (1 файл : 1:07 хв.). – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=AOo61vLVcho. – Назва з екрана. – Дата звернення: 16.01.2015. – Канал користувача Robinzon.TV на YouTube.

 

«Я егоїстка? Мабуть, ви праві»

Мар'яна Михайловська - Ліна Костенко "Я егоїстка" [Електронний ресурс] / текст читає М. Михайловська. – Електронні відеодані (1 файл : 1:36 хв.). – Режим доступу: https://www.youtube.com/watch?v=fF96Lf2tnA4. – Назва з екрана. – Дата звернення: 19.01.2015. – Канал користувача mareyana1994 на YouTube.

 

Підготувала: провідний бібліограф С. М. Молчанова

28.01.2015