Любий татко Малого Вовчика
/до 80-річчя від дня народження Іана Вайброу/
Бібліографічна пам’ятка для дітей молодшого шкільного віку
Щоб читала дитина,
повинні читати її батьки.
Іан Вайброу
Любі друзі!
Іан Вайброу – один із найвідоміших сучасних британських письменників, які пишуть для дітей.
Він народився 3 травня 1941 року в містечку Гіллендхем графства Кент у Великобританії, в сім’ї військового моряка Теда Вайброу та домогосподарки Маргарет. У родині було четверо дітей, три дівчинки – Енн, Джинні, Еллі та Іан, майбутній письменник.
Батько майже завжди був відсутній, а мама витрачала багато часу на догляд за дітьми, вчила їх малювати. Маргарет Вайброу дуже любила поезію і чимало віршів знала напам’ять. Вечорами сім’я збиралася коло радіоприймача й слухала радіовистави. Письменник з великою теплотою згадує ті часи і зізнається, що стати письменником допомогла мама. Вона читала багато книжок йому та сестрам у дитинстві.
Коли Іан був зовсім маленьким, сім’я переїхала до Гонконгу – батька перевели на нове місце служби. Роки дитинства Іан провів біля моря. Можна було плавати і засмагати донесхочу, цілий день кататися на велосипедах разом з друзями або влаштовувати змагання – хто найдальше кине камінь у воду. Згодом сім’я повернулася до Великобританії.
Свою професійну кар’єру Іан Вайброу розпочав у віці десяти років. Першим твором його був вірш, присвячений мертвій кішці у коробці. Вірш купила та надрукувала місцева газета, і це дозволило хлопчику вважати себе професійним письменником. З того часу він постійно пише вірші, пісні, п’єси, мюзикли, повісті.
Перш ніж стати знаменитим та іменитим, Вайброу був звичайним учителем англійської мови, але згодом відмовився від викладання.
Справжнє визнання прийшло до нього у 1989 році, коли Іан написав «Історії про Сніфа» – свою першу книжечку для дітей. Автор отримав силу-силенну вдячних та схвальних відгуків, а газета «Таймс» назвала його «надзвичайно талановитим». Особливим успіхом користується також його серія книжок з малюнками «Гаррі з повним відром динозаврів». Окремі книги стали основою для мультсеріалів.
Іан Вайброу довів, що компліменти не були надмірними, написавши понад 110 дитячих книжок, які видають у 28 країнах світу і перекладені вже 27 мовами.
Іан Вайброу одружений, має дві доньки. Живе у місті Героу.
Один із найвідоміших героїв Вайброу – Маленький Вовчик, який встиг підкорити серця юних читачів. «Цього звіра, на відміну від лисичок чи зайчиків, завжди сприймають як негативного персонажа. Мені хотілося показати, що не завжди той, хто здається поганцем на перший погляд, насправді є таким. Зрештою, ми з Вовчиком вийшли дуже схожими – обоє пухнасті та милі», – розповів автор про героя Малого Вовчика, якого придумав ще двадцять років тому.
Ця серія книг ніби створена для тих, хто не надто любить читати, але не втомлюється бешкетувати.
Малий Вовчик – веселий і дуже добрий персонаж, який зовсім не схожий на страшного і злого вовка. Майже щодня він пише своїм батькам про те, що відбувається з ним і навколо нього. Усі книги про Малого Вовчика повністю складаються з листів: веселих, смішних, оригінальних і іноді не надто грамотних, адже Малий Вовчик лише вчиться. А ще – часто втрапляє у різні халепи.
Малий Вовчик ріс добрим і лагідним, а для порядного вовчого сімейства – це страшенна ганьба. Тому батьки приймають вольове рішення: Вовчик мусить вирушати до Школи Поганців, до самого бандитського вовка всіх часів і народів Вовчила-Хижачила. Він має вивчити дев’ять Капосних Правил і стати справдешнім Злим Вовком. Про те, як добродушний та веселий Малий Вовчик намагався стати злим Поганцем-сіроманцем та що з цього вийшло, ви дізнаєтеся із цієї милої та дотепної книжечки – Капосна книжка Малого Вовчика / І. Вайброу ; іл. Т. Росс ; пер. з англ. О. Стадника. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2018. – 144 с.: іл. Це перша перекладена українською мовою книжка Іана Вайброу із серії про пригоди Малого Вовчика, який уже встиг полюбитися мільйонам дітей у всьому світі.
Друга книжка зі знаменитої серії – Геройська книжка Малого Вовчика / І. Вайброу ; іл. Т. Росс ; пер. з англ. О. Стадника. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2014. – 176 с.: іл. Вовчик розбагатів і став директором «Академії Пригод». Він хоче створити найвеселішу у світі школу. Допомогти у цьому має спритний пан Чудій. За добрі гроші він обіцяє облаштувати Пригодницьке Подвір’я, де можна буде досхочу розважатися. Та не слід довіряти чудіям-крутіям. Замість безтурботного життя й безпечних розваг на героїв книги чекає мандрівка, сповнена небезпек, геройських вчинків та кумедних пригод.
У третій книжці цієї неймовірно пригодницької серії (Школа привидознавства Малого Вовчика : (для капосних жахливців) / І. Вайброу ; іл. Т. Росс ; пер. з англ. О. Стадника. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2017. – 128 с.: іл.) Малий Вовчик, Репетун, Чухля-Нюхля та Гаврик Воронько започатковують нову школу, де вдень навчатимуть таємних трюків і фокусів-покусів, а ввечері розважатимуть страшно цікавим привидознавством.
Шкільним привидом номер один погодився стати привид дядька Вовчила-Хижачила. Залишилося тільки знайти учнів та не дати дядькові усіх їх розлякати. Проте Маленький Вовчик зовсім забув про Правило Поганця номер дев’ять: ніколи не вірити злому підступному вовкові, а тим паче привидові злого підступного вовка. Читачам разом з героями доведеться пережити ряд кумедних пригод, як от прибирання школи до смаку Вовчилові, набір учнів на вступний іспит, пошук бодай одного учня, який не злякався б привиду Вовчила. На друзів, як завжди, чекають захопливі мандри, загадкові зникнення та нові знайомства, завдяки яким вони врешті вирішать наступити на хвіст лісовій злочинності.
Четверта книжка про пригоди Малого Вовчика (Малий Вовчик – лісовий детектив : роман / І. Вайброу ; іл. Т. Росс ; пер. з англ. О. Стадника. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2014. – 112 с.: іл.) вдалася супердетективною і суперсучасною. Ви познайомитеся з Жерлоком Хохмсом та його Технослідопитом, а також зможете розшифрувати таємничі послання, вивчити генні модифікатори, шукати викраденого привида Вовчила-Хижачила та розплутати страхітливі злочини. Адже саме цим займаються відомі слідчі з «Лісового розшукового агентства жовтооких детективів», які, хоч би що вигадав підступний пан Крутихвіст, завжди будуть на висоті.
Піратська книга Малого Вовчика / І. Вайброу ; іл. Т. Росс ; пер. з англ. О. Стадника. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2017. – 160 с.: іл. розповідає про те, як непосидючий Малий Вовчик та його приятелі – молодший братик Чухля-Нюхля, Репетун, ведмедик Нормус та Гаврик Воронько – вирушають у нові пригодницькі мандри. Цього разу на них чекають кораблі, шаблі й гармати, акули й острови, а ще війна з підступним капітаном Фрошусем за велетенську скриню скарбів і титул найнайжахнючішого пірата усіх морів.
У книзі Малий Вовчик – отаман зграї / І. Вайброу ; іл. Т. Росс ; пер. з англ. В. Морозова. – Львів : Вид-во Старого Лева, 2017. – 136 с.: іл. на Малого Вовчика та його друзів чекають дивовижні пригоди. Цього разу хвалькуватий і грізний суперник Малого Вовчика – Псувачило – стає вожаком власної зграї. Він збирається стати табором у Моторошному Лісі і спіймати пана Крутихвоста, а за це ж дають велику винагороду! Чи зможе Малий Вовчик перемогти Псувачила і його компанію, провчити хитрого лиса і стати справжнім отаманом зграї? Про це ви дізнаєтеся із цієї веселої, пригодницької, дотепної історії.
Вайброу любить називати себе «працюючим письменником». Пише кожну вільну хвилинку і не збирається зупинятися на досягнутому.
Підготувала: провідний бібліограф Мартинюк З. Б.
27.04.2021 р.