Вибрики веселого пера

          Ростислава Солоневського

 

/до 85-річчя від дня народження письменника/

 

Пам’ятка-бесіда для дітей молодшого шкільного віку

Юний друже!

Пропонуємо тобі знайомство з відомим рівненським поетом-сміхотворцем Ростиславом Солоневським, який у 2015 році відзначав 85-річний ювілей. Ти зможеш дізнатися про життєвий та творчий шлях поета, видання його творів, які можна прочитати у нашій бібліотеці. Веселі вірші та гуморески безперечно додадуть тобі гарного настрою.

 

Ростислав Тимофійович Солоневський народився 25 квітня 1930 року в с. Вовковиї Демидівського району на Рівненщині. Батьки його були хліборобами і змалку привчали своїх дітей до роботи. Ще підлітком Ростислав умів жати, косити, ходити за плугом. Навчання в школі було перерване війною, тож він став учнем стельмаха – майстра, який виготовляв вози, колеса та сани з дерева.

 

Після закінчення семирічної школи у 1947 році майбутній письменник вступив у Дубенське педагогічне училище. З успішністю проблем не було – він отримував підвищену стипендію, а от за відмову вступити у комсомольську організацію в 1950 році його виключили з навчального закладу. Та Ростиславу Тимофійовичу пощастило, і він став вчителем у Хотинській школі Радивилівського району.

 

Звільнившись у запас з армії у 1954 році, поновився в Дубенському училищі, яке наступного року закінчив з відзнакою.

З 1957 року Р. Солоневський працював директором Клеванського районного Будинку школярів та юнацтва, вчителем середньої школи, одночасно навчався заочно у Рівненському педінституті. За фахом  він – вчитель математики й креслення. Педагогічній роботі віддав понад сорок років.

 

Ростислав Солоневський брав участь у художній самодіяльності, читав гумористичні твори багатьох авторів, а згодом почав писати свої. Він був автором майже тридцяти книг, як для дорослих, так і для дітей. Його твори захоплюючі, прості і доступні наймолодшим читачам.

Р. Солоневський був членом Національної спілки письменників України, лауреатом літературно-мистецьких премій ім. Валер’яна Поліщука, премії ім. Г. Чубая, ім. А. Коломийця та ін.

Ростислав Тимофійович мешкав у селищі Клевань Рівненського району, де помер 6 вересня 2016 року.

Серед видань письменника є цікаві книжечки-розмальовки, адресовані дошкільнятам та учням молодших класів. У них ти знайдеш веселі вірші про тварин і птахів, кумедні випадки та пригоди, які можуть траплятися з ними та про маленьких діток. Це книги:

 

Солоневський Р. Бійку горобці вчинили : вірші : книжка-розмальовка / Р. Солоневський. - Рівне: Азалія, 2004. - 28 с. 

Солоневський Р. Оженили журавля : вірші : книжка-розмальовка / Р. Солоневський. – Рівне: Азалія, 2006. – 28 с.

Солоневський Р. Фарбували гномики гриба: книжка-розмальовка. – Рівне: Азалія, 2007. – 28 с.

Любив Ростислав Солоневський викликати веселий сміх у своїх читачів, тож гуморески поета, сподіваємося, потішать і тебе. А знайти їх можна у наступних книгах:

Солоневський Р. Хитрий внук : гуморески / Р. Солоневський; ред. Є. Шморгун; худож. І. Нагорна. – Рівне: Азалія, 2003. – 48 с. Назву збірочці дав однойменний вірш:

                  На ялиці з годівниці

                  Сім’я скльовують дві птиці.

                  – Хто з них, - дід питає Гриця, -

                  Горобець, а хто синиця?

                          Діду, в нашій годівниці

                          Горобець біля синиці,

                          А синиця – то оця,

                          Котра біля горобця.

 

Ти можеш також прочитати дитячі гуморески Ростислава Солоневського у окремих розділах видань «Вибрані твори» та «Твори»:

Солоневський Р. Для наймолодших / Р. Солоневський // Солоневський Р. Твори / Р. Солоневський; ред. Є. Шморгун. – Рівне, 2008. – С. 461-479.

Солоневський Р. Дуже весело в дворі / Р. Солоневський // Солоневський Р. Вибрані твори / Р. Солоневський; ред. Є. Шморгун. – Рівне, 2004. – С.152-158.

Ростислав Тимофійович любив загадувати юним читачам загадки і шаради. Наприклад, ось такі:

                   З «О» – щодня переступаєм,

                   З «И» – печемо і з’їдаєм.

Здогадався, про що йде мова? Спробуй свої сили, відгадуючи інші шаради у книзі:

Солоневський Р. Зметикуй і розкумекай: загадки, шаради/ Р. Солоневський. – Рівне: ВАТ „Рівненська друкарня”, 2010. – 48 с.

Окрім шарад, видання містить загадки-недомовки, рядочки-заморочки від автора. Дотепні загадки можна також знайти у книзі 

Солоневський Р. Рядочки-заморочки : загадки / Р. Солоневський; ред. Є. Шморгун; худож. І. Нагорна – Рівне: Азалія, 2007. – 40 с.

 

Сподіваємось, тебе зацікавила творчість нашого земляка, тож ці та інші книги ти можеш прочитати у нашій бібліотеці.

 

Підготувала провідний бібліограф С. М. Молчанова

6.04.2015